W trosce o przeciwdziałanie przemocy domowej ustawodawca poszerzył przepisy dotyczące spraw związanych z zobowiązaniem osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia wspólnego mieszkania oraz jego najbliższego sąsiedztwa. Celem zmian było wprowadzenie do porządku prawnego kompleksowych i – co najważniejsze – skutecznych rozwiązań prowadzących do jeszcze lepszej i natychmiastowej ochrony osoby poszkodowanej, zwłaszcza w przypadku konieczności izolowania osoby dotkniętej przemocą od napastnika, kiedy to istnieje poważne zagrożenie dla zdrowia lub życia domowników.
Jakie zachowania noszą znamiona przemocy domowej? Chodzi o jednorazowe lub powtarzające się umyślne działania bądź zaniechania, związane z wykorzystywaniem przewagi fizycznej bądź psychicznej lub ekonomicznej, które naruszają prawa i dobra osobiste ofiary, zwłaszcza te, które narażają poszkodowanych na niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia bądź mienia oraz naruszają godność, nietykalność cielesną czy wolność (również seksualną). Co istotne, wyszczególniono także te działania, które prowadzą do ograniczenia lub pozbawienia osoby doznającej przemocy domowej dostępu do środków finansowych czy możliwości podjęcia pracy.
Dzięki zmianom dostajemy konkretne narzędzia, za pomocą których można skutecznie izolować osobę stosującą przemoc od pozostałych domowników – nie tylko w samym mieszkaniu, lecz także w jego sąsiedztwie. Wprowadzono takie kategorie jak: zakaz zbliżania się agresora do osoby dotkniętej przemocą na określoną w metrach odległość, zakaz kontaktowania się z ofiarą, zakaz wstępu na teren szkoły, placówki opiekuńczej, miejsca pracy czy obiektu sportowego, do których uczęszcza osoba poszkodowana.
W świetle przepisów osoba doznająca przemocy domowej może wystąpić z następującymi żądaniami przeciwko napastnikowi: żądanie opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania, żądanie zakazu zbliżania się do lokalu, żądanie zakazu kontaktowania się i zbliżania, żądanie zakazu pojawiania się w placówkach oświatowych, miejscach pracy czy innych instytucjach. Co ważne, dotyczy to wszystko nie tylko samego mieszkania, lecz także jego najbliższego otoczenia, np. klatki schodowej czy podwórka.
Jak wszcząć postępowanie przeciwko osobie stosującej przemoc domową? Postępowanie w sprawie z tego zakresu jest wszczynane na wniosek, z którym może wystąpić osoba dotknięta przemocą domową – osobiście lub przez pełnomocnika. Bywa, że wniosek jest kierowany przez prokuratora lub inny podmiot, np. Rzecznika Praw Dziecka czy Rzecznika Praw Obywatelskich. Wniosek o opuszczenie wspólnie zajmowanego mieszkania przez osobę stosującą przemoc domową może być złożony na urzędowym formularzu, bezpłatnie udostępnianym np. w sądach lub w internecie. Osoba składająca taki wniosek jest zwolniona z opłaty sądowej.
Magdalena Messer
Copywriterka. Sed ut perspiciatis unde omnis iste natus error sit voluptatem accusantium doloremque laudantium, totam rem aperiam, eaque ipsa quae ab illo inventore veritatis et quasi architecto beatae vitae
Stowarzyszenie Pactum
ul. Mickiewicza 38, 74-400 Dębno
tel. 502 455 394
tel. 789 423 892
e-mail: biuro@stowarzyszeniepactum.pl
Zadanie współfinansowane ze środków Województwa Zachodniopomorskiego